Vertaistukiviikonloppu kahdella juhlavapaalla

HOWry kokousti - fasut kelluivat

Lokakuun alussa Hölkkäri On Web ry piti taas pakonomaisen syyskokouksensa juuri ennen vuotuista kellumistaan Itämerellä. Tälläkin kertaa käytännön syistä kokoonnuttiin keskiseen Helsinkiin ravintola Lucky Fellowsiin. Paikka on tunnettu HOW-myönteisyydestään ja tuota asennetta noudatteli myös antimien hinnoittelu.
Varsinainen kokous sujui taas sukkelasti ilman ylimääräisiä pähkylöintejä kestäen kaikkiaan 16 minuuttia. Tuossa ajassa ehdittiin valita ensi vuoden ismohämäläinen ja kaksi hallituspaikkaa. Uusina henkilöinä hallitusvastuuta kantaa Hannu Käsnänen Vaasasta ja Pasi Turkki Harjavallasta. Kokouksen jälkeen oli aikaa tappaa aikaa syöden ja juoden.


Kokoustelemisen riemua Lucky Fellowsissa (kuva Kimmo Wirén)

Ravintolasta siirryttiin hyvässä järjestyksessä Länsisatamaan Pirkanmaan Rauhanturvaajien tilaamalla ja tarjoamalla ”HölkkäriExpress” tilausajobussilla.
Satamassa oli iloisten jälleennäkemisten aika kun kaikkiaan 93 faitteria päätti astua samaan laivaan. Risteilyn teemana tänä vuonna oli VtVLV sis. 2 x JV. Tuo merkillinen lyhennelmäpurske tarkoittaa suomeksi Vertaistukiviikonloppuvapaata sisältäen kaksi juhlavapaata.


Pienivikaisten paratiisissa mukana myös Kinmo (Seppo Kykkänen)

Laivamatkan aluksi kokoonnuttiin hetkeksi isoon kokoustilaan jossa hörppäsimme yhdistyksen kaikille tarjoamat oluet, muistettiin Mäntysaaren Villeä järkyttävän kokoisella tuopilla 10-vuotisuurastuksestaan yhdistyksen eteen. Puheenjohtajamme Ismo taasen vastaanotti muistamispalkinnon suomalaisilta Eufor-joukoilta Bosniasta. Soinin Otto kantoi taas risteilyn järjestelyvastuun ja kertoi tämänkertaisen risteilyn kuvioista. Toinen järkkäri Jari Halonen jäi kotiin hoitamaan tuoretta jälkikasvuaan. Loistavasti jälleen – ei kyllä yllätyksenä – Doboj’n Epätieteellisen Seuran ukot risteilyn olivat järjestäneet.


Tyylikkäät miehet saapuvat tyylikkäästi satamaan (Kari Vilkko)

Kimmo Wirén

In the service of peace