Pirkanmaan Rauhanturvaajat ry vietti taas perinteisen itsenäisyyspäivän Tampereella. Erilaisia tapahtumia riitti koko päivälle.

 


PirmRT:n marssirivistössä oli marssijoita Suezilta ja Eritreasta

Aamutuimiin osallistuttiin reserviläisjärjestöjen perinteiseen marssiin Tammelantorin Talvisodan muistomerkiltä Kalevankankaan Sankarimuistomerkille. Ennen marssille lähtöä laskettiin seppele Talvisodan muistomerkille. Seppeleen laski PirmRT:n varapuheenjohtaja Martti Ekman.
Kaikkiaan marssirivistössä oli nelisenkymmentä rauhanturvaajaa omana osastonaan. Erityisen hyvän tunnelman teki se, että tänä vuonna marssijoita oli varmaankin jokaisesta rauhanturva-operaatiosta, josta suomalaisia on kotiutunut aina Suezille 1956 lähteneistä tämän vuoden kesällä kotiutuneeseen Eritrean turvaajaan.


Mitalit aseteltiin nätisti Mr.Pickwickissä

Kalevankankaalla osallistuttiin Tampereen kaupungin järjestämään Sankarivainajien muistotilaisuuteen ja sen jälkeiseen PV:n järjestämään ohimarssiin. Ohimarssinnan jälkeen osa marssijoista suunnisti läheisen Mr.Pickwickin kautta suoraan PirmRT:n nykyiseen pesään Ravintola Laternaan, jossa pidettiin perinteinen päiväjuhla. Juhlassa jaettiin yhdistyksen runsaat huomionosoitukset. Ansionsa mukaan kunniaa ja huomioita sai kaikkiaan 30 eri henkilöä tai yhteisöä. Palkinnan lomassa hörpittiin yhdistyksen tarjoamat kahvit ja konjakit. Tilaisuudessa onniteltiin myös kaikkia ylennyksen saaneita. Jämiä jäsenistölle tuli aina kenraalimajurin leijonista korpraalin siipiin.
Palkintahulinan jälkeen hiljennyttiin kuuntelemaan pastori Ulla Luukkasen juhlapuhetta. Luukkanen kertoi omakohtaisia kokemuksiaan rauhanturvaajan kotiin jäävän lapsen näkökulmasta. Hänen isänsä on aikoinaan palvellut Lähi-idässä.
Päiväjuhlaan osallistui kuutisenkymmentä henkilöä.


HOWry:n jäsenenäkin tunnettu Matti Helimäki valittiin vuoden pirkanmaalaiseksi rauhanturvaajaksi.

Päiväjuhlan jälkeen osa juhlaväestä suuntasi Plevnaan juhlapäivälliselle. Illalla kokoonnuttiin vielä Keskustorille kaupungin itsenäisyyspäivän juhlaan ilotulitusta katsomaan.

Kaikkiaan Suomen itsenäisyyspäivä sai jalkeille kahdeksisenkymmentä pirkanmaalaista rauhanturvaajaa.

Teksti: Ville Mäntysaari
Kuvat: Mika Vuolle ja Esa Siltanen

In the service of peace